Address – jak uzyskać adres komórki bez $

Czym jest Address?

Address to własność obiektu Range, która zwraca lokalizację w arkuszu. Standardowe zastosowanie tego argumentu zwraca ciąg tekstowy przedstawiający adres komórki, lub zakresu z zastosowaniem odwołania bezwzględnego.

własność Address bez argumentów dla aktywnej komórki
własność Address bez argumentów dla zaznaczenia

Niewiele osób zwraca uwagę na to, że własność Address ma jeszcze dodatkowe argumenty, które pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów.

Jak sprawić, aby Address nie wyświetlał znaczka $?

To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących własności Address. Za znaczki $ odpowiedzialne są dwa pierwsze argumenty tej własności, a mianowicie RowAbsolute i ColumnAbsolute. Ich domyślna wartość to True, dlatego adres zawsze pokazuje się w formie odwołania bezwzględnego. Zmieniając ich wartości na False, uzyskamy adres bez dolarów.

Address z zastosowaniem odwołania względnego

Można też zwracać adres mieszany wprowadzając w jednym z argumentów wartość False, a drugiej True.

W jakiej formie zwrócić adres?

Kolejnym argumentem metody Address jest ReferenceStyle, który domyślnie przyjmuje wartość xlA1. Oznacza to, że adres będzie zwracany w standardowej formie np. A1, D3 itd. Jeśli zmienisz wartość tego argumentu na xlR1C1 adres w postaci nr wiersza i numer kolumny np. R1C1, R3C4 itd.

Address z adresowaniem R1C1

Odniesienie zewnętrzne czyli szersza perspektywa

Czwarty argument własności Address to External, który domyślnie przyjmuje wartość False i wyświetla tylko adres w aktywnym arkuszu. Kiedy jednak zmienisz jego wartość na True pojawi się dodatkowo nazwa skoroszytu i arkusza.

zewnętrzny adres

Przesunięcie od adresu

Ostatni argument to RelativeTo i możesz go wykorzystać do sprawdzenia o ile wierszy i kolumn odsunięty jest jeden adres od drugiego. Wartość tego argumentu to obiekt Range, od którego liczone jest przesunięcie. W takim wypadku musisz również ustawić argumenty RowAbsolute i ColumnAbsolute na wartość False.

odwołanie do innego adresu

Spodobał Ci się artykuł ? Udostępnij go znajomym.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

2 thoughts on “Address – jak uzyskać adres komórki bez $”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *